Разлика помеѓу преработките на „Калниште“

Додаден 1 бајт ,  пред 9 месеци
с
→‎Родови: Стилска исправка, replaced: 19 век → XIX век using AWB
с (→‎Родови: Правописна исправка, replaced: 1970тите → 1970-тите using AWB)
с (→‎Родови: Стилска исправка, replaced: 19 век → XIX век using AWB)
 
* '''Староседелци:''' ''Латинци или Николовци и Пешовци (6 к.)'', ''Тасевци (4 к.), Демевци (4 к.), Бунгурци-Зајци (3 к.), Чавки (2 к.), Миленковци (13 к.), Златановци и Богатиновци (13 к.) Герсовци-Арсовци (9 к.), Минчовци (3 к.), Милосовци (2 к.) и Лазаровци (2 к.)''
** '''Доселеници:''' ''Велковци (7 к.) и Нешовци-Кралевци (5 к.)'' предците на наведените два рода во почетокот на 18 век се доселиле од некое село во [[битолско]]; ''Вучевци (8 к.)'' доселени се кога и предходните два рода од [[Прилепско|прилепско;]] ''Олевци (9 к.)'' доселени се во средината на 18 век од [[кривопаланечко]]то село [[Огут|Огут;]] ''Китановци (6 к.)'' доселени се во втората половина на 18 век од [[кочанско]]то село [[Мородвис|Мородвис;]] ''Рагушевци (8 к.)'' доселени се од [[кратовско]]то село [[Луково (Кратовско)|Луково;]] ''Павлевци-Атанасовци (6 к.)'' доселени се во првата половина на 19XIX век од [[кратовско]]то село [[Каврак|Каврак;]] ''Стојковци (4 к.)'' доселени се од селото [[Шталковица|Шталковица;]] ''Соларци (4 к.)'' доселени се од селото [[Добрево]].<ref>{{Наведена книга|title=Злетовска област. Географско-историски осврт|author=Апостолов Александар|author2=Кондев Тодор|publisher=|author3=Апостол Керамидчиев|year=1974|isbn=|location=Скопje|pages=}}</ref>
 
== Стопанство ==