Разлика помеѓу преработките на „Фердинанд II (Арагон)“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Владеење: Правописна исправка, replaced: Пиринејскиот полуостров → Пиринејскиот Полуостров using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Кастилја → Кастиља (9) using AWB)
с (→‎Владеење: Правописна исправка, replaced: Пиринејскиот полуостров → Пиринејскиот Полуостров using AWB)
Преку бракот со [[Изабела I од Кастиља]] создале [[личен сојуз]] помеѓу соседните кралства [[Арагон]] и [[Кастиља]] по што следело обединување на нивните територии и создавање на заедничка држава [[Шпанија]], именувана според античкото римско име ''Хиспаниа'', иако заедничката држава формално не била администрирана како единствена, туку како две посебни, сѐ до 18. век.
 
Фернандо и Изабела ги протерале [[Маври]]те од [[Пиринејскиот полуостровПолуостров]] и ја освоиле нивната територија и последна [[муслиман]]ска енклава на Европско тло - [[Гранада]] во 1492. Истата година, го испратиле [[Кристофер Колумбо]] во експедиција кон новиот свет. Исто така во 1492. со [[Декретот од Алхамбра]] ги условиле [[Евреи]]те да го прифатат христијанството или да ги напуштат Арагон и Кастиља, што довело до голема иселување на стотици илјади Евреи кон Португалија и цела Европа, вклучувајќи ја [[Македонија]] по покана на султанот. Во 1494 г. со Договорот од Тордесиљас постигнале спогодба со [[Португалија]] за поделба на светот надвор од Европа.
 
Со цел да го зајакнат католицизмот, во 1478. ја создале [[Шпанска инквизиција|шпанската инквизиција]], која била под нивна директна власт, за разлика од средновековната која била под контрола на папата.