Тирана (округ): Разлика помеѓу преработките

Додадени 12 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> using AWB
сНема опис на уредувањето
с (Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> using AWB)
}}
 
'''Тирана''' ({{Lang-sq|Rrethi i Tiranës}}, [[мак.]] '''Трнава''') е еден од 36-те окрузи во Албанија и е дел од областа Тирана. Округот има население од околу 717,426 жители<ref>{{cite web|url=http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls|title=POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010|publisher=Albanian Institute of Statistics|accessdate=2010-09-09|archiveurl=http://web.archive.org/web/20110724163134/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls|archivedate=2011-07-24}}</ref> и површина од 1,238&nbsp;km²км<sup>2</sup>. Округот се наоѓа во центарот на државата. Во округот се наоѓаат следните населени места:
*[[Балдушк]]
*[[Брѕула]]
{{Албанија-никулец}}
{{Окрузи во Албанија}}
 
[[Категорија:Окрузи во Албанија]]
[[Категорија:Тирана ]]