Разлика помеѓу преработките на „Самоа“

Додадени 12 бајти ,  пред 3 месеци
с
→‎Географија и клима: Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> using AWB
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница using AWB)
с (→‎Географија и клима: Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> using AWB)
[[Податотека:Samoa mk.svg|thumb|лево|200п|Карта на Самоа.]]
 
Државата се наоѓа јужно од [[екватор]]от, на пола пат од [[Хаваи]] до [[Нов Зеланд]] во регионот [[Полинезија]] во [[Океанија]]. Вкупната површина на Самоа изнесува околу 2.934&nbsp;km²км<sup>2</sup> и е составена од два големи острови [[Уполу]] и [[Саваи]] и тие два острови сочинуваат 99% од вкупната територија на Самоа. Покрај овие два има и други помали острови. Островот Уполу е дом на три-четвртини од населението на Самоа и на тој остров се наоѓа главниот град - [[Апија]]. Најголем остров е Саваи и има население од 42.000 жители.
 
Климата на Самоа е тропска со просечна температура од 26.5&nbsp;°C и со дождлива сезона од ноември до април.