Оберхаузен: Разлика помеѓу преработките

Додадени 24 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Географски и демографски податоци: Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> (2) using AWB
с (додадена Категорија:Оберхаузен користејќи го HotCat)
с (→‎Географски и демографски податоци: Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> (2) using AWB)
 
== Географски и демографски податоци ==
Градот се наоѓа на надморска височина од 42 метри. Површината на општината изнесува 77,1km²1км<sup>2</sup>. Во самиот град според проценките од пописот од [[2010]] [[година]], живееле 214,024 жители. Просечната густина на населеност изнесува 2,776 жители на km²км<sup>2</sup>.
 
== Историја ==