Разлика помеѓу преработките на „Киевски Рус“

Додадени 80 бајти ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: кои што → коишто using AWB
с (→‎Создавање на Киевска Русија: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат (2) using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: кои што → коишто using AWB)
== Киевска Русија во време на Владимир Мономах ==
 
Во време на кнезот Владимир Мономах (1113-1125) црквата исто така имала голема улога.Важна улога заземале црковните имоти кои штокоишто биле во сопственост на манастирите и високото свештенство.Слободните селани биле должни да плаќаат данок, да вршат воена служба и да извршуваат други должности во полза на кнезот и државата.Црквата и свештенството го помогнале зацврстувањето на власта на кнезовите и бојларите а тие за возврат и давале богати подароци кое се состоело претежно во давање земја.
 
== Користена литература ==
[[Категорија:Историја на Белорусија]]
[[Категорија:Поранешни држави во Европа]]
[[Категорија:Откривачи на хемиски елементи]]