Разлика помеѓу преработките на „Иван Перишиќ“

Додадени 82 бајти ,  пред 2 месеци
с
Правописна исправка, replaced: истотака → исто така using AWB
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: истотака → исто така using AWB)
Своето деби за новиот тим го имал на [[13 септември]] [[2009]] против екипата на [[ФК Генк|Генк]], во натпревар што завршил нерешено 1-1, а токму тој го постигнал израмнувачкиот погодок за својот тим во 45-тата минута. Сезоната ја завршил со 9 постигнати гола во 33 првенствени настапи.
 
Во следната сезоната Перишиќ го покажал сиот свој талент постигнувајќи 22 првенствени гола за Брухе, вклучувајќи ги и четирите против [[ФК Шарлероа|Шарлероа]] во победата со 5-0. Перишиќ воедно бил најдобар стрелец во Белгиската Јупилер лига за сезоната 2010-2011, а истотакаисто така бил избран и за играч на сезоната во Белгија. Сепак, слабото четврто место на Брухе во првенството не ги задоволува апетитите на Перишиќ и тој решил да го напушти клубот по завршувањето на сезоната.
 
=== Борусија Дортмунд ===
[[Категорија:Фудбалери на ФК Бајерн Минхен]]
[[Категорија:Хрватски фудбалери]]
[[Категорија:Откривачи на хемиски елементи]]