Разлика помеѓу преработките на „Маурисио Почетино“

Нема измена во големината ,  пред 3 месеци
с
→‎top: clean up, replaced: Јануари → јануари using AWB
с (→‎top: clean up, replaced: |language=Spanish → |language=es using AWB)
с (→‎top: clean up, replaced: Јануари → јануари using AWB)
Тој помина 17 години како професионален играч, каде што најголем дел од својата кариера настапувал за [[ФК Еспањол|Еспањол]] при што забележал 275 натпревари и 13 постигнати голови..<ref>{{cite news|url=http://espndeportes.espn.go.com/news/story?id=446804|title=Adiós y muchas gracias|trans_title=Farewell and many thanks|publisher=[[ESPN Deportes]]|language=es|date=7 June 2006|accessdate=19 January 2013}}</ref> Тој исто така настапувал за два француски клуба, [[ФК Париз Сен Жермен|Париз Сен Жермен]] и [[ФК Бордо|Бордо]], како и аргентинскиот Њувел Бојс каде што ја започнал професионалната кариера. Бил дел и од [[Фудбалска репрезентација на Аргентина|фудбалската репрезентација на Аргентина]] на на [[Светско првенство во фудбал 2002|Светското првенство во 2002 година]] и на Копа Америка во 1999 година.
 
Почетино ја започна својата менаџерска кариера во Еспањол во Јануаријануари 2009 година, останувајќи на тренерското емсто 4 години. Потоа тој ја продолжил кариерата во [[Премиер лига на Англија|Премиер Лигата]] во тимот на [[ФК Саутхемптон|Саутемтон]], а од 2015 година е на кормилото на [[ФК Тотенхем Хотспар|Тотенхем]]. Во првата сезона во тимот на Тотенхем, тој го освоил второто место во [[Премиер лига на Англија|Премиер лигата]], веднаш зад сензацијата [[ФК Лестер Сити|Лестер Сити]], кој станал шампион во сезоната 2015/2016 година.
 
==Наводи==