Разлика помеѓу преработките на „Македонски Албанци“

Нема измена во големината ,  пред 8 месеци
с
→‎Албанизација на Македонските Роми: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB
с (→‎Албанците и конфликтот во 2001: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна стран using AWB)
с (→‎Албанизација на Македонските Роми: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB)
== Албанизација на Македонските Роми ==
[[Податотека:Шиптар на коњ.jpg|thumb|180p|Т.н. Командант на паравоената организација [[ОНА]] од реонот на потшарпланинските села]]
Уште од средината на [[20 век|XX век]] кај албанците постои тенденција на присилно албанизирање на [[Македонските Роми]] се со цел да се прикаже поголемо присуство на истите<ref name="албанизирани роми">{{цитирананаведена книга|last=M. Crowe|first= David|title=A History of the Gypsies of Eastern Europe and Russia|date=Mar 2007|edition=2|pages=416|isbn=1-4039-8009-8|language=англиски}}</ref>. Денес тие албанизирани Роми најчесто ги има во [[скопско|Скопските села]] познати под името '''Маљуци''' (''[[албански]]: Magjupёt; Маѓупи''). Пример за тоа е југословенскиот попис од [[1981]] година каде попишани се 43.223 Роми, додека во пописот 10 години пред тоа, во [[1971]] година биле регистрирани 18.718 Роми<ref name="албанизирани роми" />. Напоредно со овој пад на Ромите, зголемен е прирастот на Албанците попишани во пописот од 1981 година.
 
== Албанците и конфликтот во 2001 ==