Разлика помеѓу преработките на „Полинезија“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB
с
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB)
[[Податотека:Pacific Culture Areas.jpg|thumb|right|300px|Карта на Полинезија.]]
[[Податотека:Polynesian Migration mk.svg|thumb|right|300px|Карта на историските правци на [[преселба]] во Полинезија.]]
'''Полинезија''' (од {{lang-gr|πολύς}} „поли“ ''многу'' + {{јаз|gr|νῆσος}} „нисос“ ''остров'') — регион во [[Океанија]]. Самиот регион е составен од повеќе од 1000 острови распоредени во централниот и јужниот дел од [[Тихиот Океан]]. Луѓето кои живеат во овој регион географски се нарекуваат [[Полинезијци]] и споделуваат голем број сличности.<ref name=trh>{{цитирананаведена книга
|url=http://www.nzetc.org/tm/scholarly/tei-BucViki-t1-body-d1-d7.html
|work=NZ Electronic Text Centre, Victoria University, NZ Licence CC-BY-SA 3.0
|isbn=
|accessdate=2 март 2010
}}</ref> Поимот „Полинезија“ за првпат е употребен во [[1756]] година од францускиот писател Шарл де Брос.
 
== Острови ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Полинезија|*]]