Билборд (магазин): Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Историја: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница using AWB
с (Bot: Migrating 45 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q485240 (translate me))
с (→‎Историја: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница using AWB)
 
==Историја==
Билборд е основан со Синсинати на 1 ноември, 1894, од Вилјам Х. Доналдсон и Џејмс Х. Хениган.<ref name="godfrey">{{Cite book|title=Историски речник на американското радио|first1=Донадл Џ.|last1=Годфри|first2=Фредерик А|last2=Леиг|year=1998|publisher=издавател „Greenwood Press“|location=Вестпорт, Синсинати|isbn=9780313296369}}</ref><ref name="schlager">{{цитиранаНаведена вебмрежна страница|url=http://www.billboard.com/bbcom/about_us/bbhistory.jsp |first=Кен|last=Шлагер|date=13 декември, 2005|work=web.archive.org|title=Историја на Билборд|accessdate=10-02-10 |archiveurl = http://web.archive.org/web/20051213024449/http://www.billboard.com/bbcom/about_us/bbhistory.jsp |archivedate = 13 декември, 2005}}</ref> Оригинално е именуван како ''Рекламен Билборд'', весник за објавување на трговски предлози, па од тука и произлегува името.<ref name=godfrey /> По неколку години од неговото создавање, весникот почнал да пренесува вести во областа на забавата. Билборд станал весник за водење евиденција на циркузи, карневали, забавни паркови, претстави со [[кит]]ови, панаѓури, музички настани и други забавни настани во живо.
 
Со развивањето на индустријата на џубоксот во текот на 1930-тите, Билборд магазинот започнал да објавува музички листи. Оригинално имало само три пецифицирани жанровски листи, односно поп листа, ритам & блуз и кантри & вестерн листа. Билборд продолжил да објавува вести за карневали, панаѓури, забавни настани итн. се до 1961 кога овие вести биле префрлени во посебен неделен магазин наречен „Amusement Business“.
 
Од 1961 до 2005, магазинот бил целосно посветен на музичката индустрија. во 2005, магазинот и неговите веб страница се одлучиле да обезбедуваат вести за сите форми на дигитална и мобилна забава.