Разлика помеѓу преработките на „Општина Пехчево“

с
→‎Редовни настани: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB
с (Правописна исправка, replaced: северо-источен → североисточен using AWB)
с (→‎Редовни настани: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
Фестивалот се организира како дел од активностите за прославување на празникот на градот – Павловден и има за цел да ја промовира традиционалната музика и на дувачките оркестри да им овозможи поголема афирмација.
 
За прв патпрвпат ваков фестивал во Пехчево беше организиран 2001 година, со учество на 10-тина дувачки оркестри од Македонија, кој беше вистинска атракција за посетителите. Заради финансиски потешкотии на организаторите, иако имаше голем интерес од учесниците сепак престана да се организира.
 
Во 2011 година Општина Пехчево ја превзема комплетната организација на фестивалот, со определба овој настан да прерасне во традиционален и да биде една од атракциите што ќе се организира во Пехчево во летниот период.