Скудето: Разлика помеѓу преработките

Одземен 1 бајт ,  пред 2 години
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
 
'''Скудето''' е карактеристична значка во облик на штит со боите на [[Знаме на Италија|италијанското знаме]], која се става на дресот на екипата која во претходната сезона го освоила [[Серија А|италијанското првенство]]. Во проширена смисла на зборот "Скудетото" може да значи победа во најсилната италијанска лига или шампионска титула.
 
Скудетото било воведено во сезоната 1924-1925, кога за прв патпрвпат оваа значка носена на дресот од страна на играчите на тогашниот првак на Италија [[ФК Џенова|Џенова]].
 
Рекордер е екипата на [[ФК Јувентус|Јувентус]] со освоени 35 скудета.