Договор од Берлин (1878): Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎Учесници: Јазична исправка, replaced: Британска империја → Британска Империја using AWB
с (→‎Учесници: Јазична исправка, replaced: Германска Империја → Германско Царство using AWB)
с (→‎Учесници: Јазична исправка, replaced: Британска империја → Британска Империја using AWB)
 
== Учесници ==
На конгресот учествувале претставници од [[Британска империјаИмперија|Британската империја]], [[Австро-Унгарија]], [[Француска Трета Република|Француската Трета Република]], [[Германско Царство|Германското Царство]], [[Руска Империја|Руската Империја]] и [[Отоманска Имеприја|Отоманското Царство]]. Делегати од [[Грчко Кралство|Грчкото Кралство]], [[Романско Кралство|Романското Кралство]], [[Србија]] и [[Црна Гора]] биле присутни на конгресните сесии во кои се расправало за нивните држави, но тие не биле членови на конгресот.
 
=== Делегати ===