Разлика помеѓу преработките на „Руско-турска војна (1806-1812)“

Нема измена во големината ,  пред 10 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Руска империја → Руска Империја using AWB
с (→‎Наводи: Јазична исправка, replaced: Османлиска империја → Османлиско Царство using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Руска империја → Руска Империја using AWB)
|result=Руска победа
|territory=[[Букурешки договор (1812)|Букурешки договор]] ([[Бесарабија]] била заземена од Русија)
|combatant1={{flagicon|Russia}} [[Руска империјаИмперија]]
|combatant2={{flagicon|Ottoman Empire|1453}} [[Отоманско Царство]]
|commander1=