Разлика помеѓу преработките на „NGC 19“

Додадени 2 бајти ,  пред 10 месеци
с
→‎Податоци од набљудување: Правописна исправка, replaced: мag → ''m'' (2) using AWB
с (Правописна исправка, replaced: 0 h → 0 ч (2), 1 m → 1 м, 3 m → 3 м, 7 m → 7 м, 0 m → 0 м (2), 8 s → 8 с (2), мag/arcmin → ''m''/лм, 6 cm → 6 см using AWB)
с (→‎Податоци од набљудување: Правописна исправка, replaced: мag → ''m'' (2) using AWB)
== Податоци ==
=== Податоци од набљудување ===
Според [[Хаблова низа|морфолошката класификација на галаксиите]], NGC 19 е од видот SBbc.<ref>{{NASA link|број={{{n}}}}}</ref> Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] со голо око изнесува 13,3 мag''m'', оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 мag''m'', додека [[Површински сјај|површинскиот сјај]] изнесува 12,7 ''m''/лм<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{број}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref> NGC 19 има привидни димензии од 1,1' х 0,6'.<ref name="SEDS"/>
 
=== Астрономски податоци ===