Разлика помеѓу преработките на „Месје 106“

Додадени 2 бајти ,  пред 4 месеци
с
→‎Податоци од набљудување: Правописна исправка, replaced: мag → ''m'' (2) using AWB
с (Правописна исправка, replaced: 1 m → 1 м, 4 m → 4 м, 6 m → 6 м, мag/arcmin → ''m''/лм, 3 cm → 3 см using AWB)
с (→‎Податоци од набљудување: Правописна исправка, replaced: мag → ''m'' (2) using AWB)
== Податоци ==
=== Податоци од набљудување ===
Според [[Хаблова низа|морфолошката класификација на галаксиите]], NGC 4258 е од видот SBbc.<ref>{{NASA link|број={{{n}}}}}</ref> Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] со голо око изнесува 8,4 мag''m'', а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 9,1 мag''m'', додека [[Површински сјај|површинскиот сјај]] изнесува 13,6 ''m''/лм<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref> NGC 4258 има привидни димензии од 18,6' х 7,2'.<ref name="SEDS"/>
 
=== Астрономски податоци ===