Разлика помеѓу преработките на „Плаошник“

Одземени 5 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Светиклиментов универзитет: Јазична исправка, replaced: -та година → година using AWB
с (→‎Претклиментов период: Правописна исправка, replaced: Виа Игнација → Вија Егнација using AWB)
с (→‎Светиклиментов универзитет: Јазична исправка, replaced: -та година → година using AWB)
Во манастирот околу црквата во времето на Св. Климент се наоѓала [[Охридската школа]], жариште на [[Словенска писменост|словенската писменост]] и култура. Овде Климент Охридски, прв писател меѓу [[Македонски Словени|македонските Словени]], ги составувал своите литературни творби, меѓу кои и [[Похвала на Кирил Филозоф|Пофалното слово за Кирил]], ремек-дело на средновековната словенска книжевност.
 
Во тек е проект за обновување на Светиклиментовиот универзитет кој треба да претставува реминисценција на Светиклиментовото време и дух во модерно значење. За таа цел, во [[2007]] е формиран Одбор за возобнова на Светиклиментовиот универзитет, составен од еминентни научници, црковни и официјални лица, кој раководи со проектот. По целосното археолошко истражување, ќе се изградат нови објекти во кои ќе биде сместена голема библиотека, [[Галерија на икони-Охрид|Галеријата на икони]], како и старите ракописи од Музејот и завод - Охрид и од други културни и научни центри, а еден дел објекти ќе и бидат доделени на [[МПЦ]]. Универзитетот треба да биде спој на световното и сакралното. Според планот, проектот треба да биде завршен во [[2009]]-та година.<ref>[http://www.culture.in.mk/story_mk.asp?id=18126&rub=43 Култура во Македонија: Конституиран Одбор за возобнова на Светиклиментовиот универзитет]</ref>
 
== Археолошки истражувања ==