Разлика помеѓу преработките на „Орландо“

Одземен 1 бајт ,  пред 1 година
с
→‎Јазици: Јазична исправка, replaced: индо-европски → индоевропски using AWB
с (→‎Хотели: Јазична исправка, replaced: Њу Јорк → Њујорк using AWB)
с (→‎Јазици: Јазична исправка, replaced: индо-европски → индоевропски using AWB)
== Јазици ==
Заклучно со 2000 година, на 75,43 % од жителите англискиот јазик им е мајчин јазик додека на 16,60 % од населението мајчин им е шпанскиот јазик. 1,93 зборуваат хаитско креолски а 1,33% зборуваат француски, додека пак на 0,99 % од населението португалскиот им е мајчин јазик.
Според анкета на Американската заедница, 69,3 % од жителите на Орландо со возраст над 5 години, дома зборуваат само англиски јазик. Луѓето кои зборуваат шпаски јазик се претставени со 19,2 % од вкупното население на Орландо. Говорителите на други индо-европскииндоевропски јазици претставуваат 0,9 % од населението на градот. Бројот на оние кои зборуваат некој азиски јазик процентуално изнесува 1,9% од вкупното население, а говорителите на други јазици ги сочинуваат преостанатите 0,6 % од населението.
== Криминал ==
Орландо е третиот најопасен град во Соединетите Американски Држави. Полицијата на Орландо и Канцеларијата на шерифот на Округот Оринџ за тоа целосно ги обвинуваат криминалните банди во градот, поради фактот што во 2005 година во Орландо постоеја 62 активни банди.