Разлика помеѓу преработките на „Јужноафриканска Република“

с
→‎Население, јазик и религија: Јазична исправка, replaced: официјални јазици → службени јазици using AWB
с (→‎Литература: Јазична исправка, replaced: Њу Јорк → Њујорк using AWB)
с (→‎Население, јазик и религија: Јазична исправка, replaced: официјални јазици → службени јазици using AWB)
* од 65: 5.4% (мажи 1 075 117; жени 1 562 860)
 
Во земјата се користат 11 официјалнислужбени јазици: [[африканс]]<nowiki/>ки, [[јужен ндебеле]], [[коса (јазик)|кхоса]], [[зулу (јазик)|зулу]], [[свази (јазик)|свази]], [[северен сото]], [[јужен сото]], [[цвана (јазик)|цвана]], [[цонга (јазик)|цонга]], [[венда (јазик)|венда]], [[коса (јазик)|коса]] и [[зулу (јазик)|зулу]].
 
{{Најголеми градови во ЈАР}}