Разлика помеѓу преработките на „Августајон“

Одземени 12 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Историја: Јазична исправка, replaced: римскиот император → римскиот цар using AWB
с (Јазична исправка, replaced: Римска империја → Римското Царство using AWB)
с (→‎Историја: Јазична исправка, replaced: римскиот император → римскиот цар using AWB)
== Историја ==
 
Плоштадот датира од времето на [[Византион]], односно од времето пред да стане престолнина на [[Византија|Источната Римското Царство]]. Кога римскиот императорцар [[Септимиј Север]] (193-211) го обновил градот, тој изградил голем плоштад кој бил опкружен со [[портик]]. Во центарот на плоштадот се наоѓале монументални објекти. Во центарот на плоштадот стоел еден столб со статуа на богот [[Хелиос]]<ref name="EHW">Katsaveli (2007)</ref>. Во времето кога Константин го претворил градот во престолнина, новиот град го украсил го голем број на монументални споменици.
 
Плоштадот бил обновен во времето на императорот [[Лав I (владетел)|Лав I]] (457-474), и повторно во 530-тите, кога бил уништен по [[бунтот Ника]], од страна на [[Јустинијан I]] (527-565). Во својата оригинална форма, плоштадот бил отворен за јавноста и функционирал како пазар за храна ([[агора]])<ref name="EHW"/><ref name="ODB">Kazhdan (1991), p. 232</ref>, но по неговата реконструкција од Јустинијан, тој повеќе наликувал на затворен двор каде пристапот бил ограничен. Византиските писатели од 7 век објектот го претставиле како двор на Света Софија.