Разлика помеѓу преработките на „Елена Драгаш“

Одземени 26 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: византискиот император → византискиот цар (2) using AWB
с (Јазична исправка, replaced: византискиот император → византискиот цар (2) using AWB)
'''Елена Кантакузина''' ([[грчки]]: ''Ἑλένη Δραγάση'', [[1372]] - [[1450]]) била [[византиска царица]], сопруга на византискиот императоротцарот [[Мануил II Палеолог]]и мајка на последните двајца византиски императори [[Јован VIII Палеолог]] и [[Константин XI Драгаш]].
 
==Потекло ==
== Царица ==
 
На [[10 февруари]] [[1392]] Елена Драгаш се омажила за византискиот императорцар [[Мануел II Палеолог]].
 
[[Мануел II Палеолог]] починал на [[21 јули]] [[1425]] година, а Елена Драгаш го надживеала со 25 години. Таа влегла во [[манастир]] со монашкото ''Хипомона''.
 
Елена Драгаш починала на [[23 мај]] [[1450]] година во [[Константинопол]].