Четинари: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 13 години
Ситна промена
с (Бот Додава: nn:Bartre)
(Ситна промена)
}}
 
'''Четинарите''' (оддел ''Coniferophyta'' или ''Pinophyta'') се семени [[растенија]] кои произведуваат задрвенети [[Стебло|стебла]]. Како и [[Цикасови|цикасите]] и [[Гинко|гинкото]], и четинарите поседуваат многу [[фосил]]ни остатоци кои датираат од горен [[Карбон]]. За разлика од другите [[ГолосеменикГолосеменици|голосемени]] оддели, четинарите се мошне важни од економски и еколошки аспект. Целата група на четинари се состои од околу 550 видови подредени во седум фамилии. Сите седум фамилии најверојатно датираат уште од [[Мезозоик]]от.
 
== Морфологија ==