Галилео Галилеј: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Сончевиот систем → Сончевиот Систем using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Сончев систем → Сончев Систем using AWB)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Сончевиот систем → Сончевиот Систем using AWB)
'''Галилео Галилеј''' ({{lang-it|Galileo Galilei}}; {{роден на|15|февруари|1564}} во {{роден во|Пиза}} - {{починал на|8|јануари|1642}}, [[Арчетри]]) — [[Тоскана|тоскански]] [[астрономија|астроном]], [[филозоф]] и [[физика|физичар]]..
 
Се смета дека го изумил [[телескоп]]от, ги открил првиот и вториот закон за движењето и ги ширел [[Никола Коперник|Коперниковите]] погледи за поставеноста на [[Сончев Систем|Сончевиот системСистем]]. Честопати се нарекува „татко на современата астрономија“, или „татко на науката“.
 
Поради своите откритија Галилеј доаѓа во судир со [[Инквизиција]]та, при што е принуден да се откаже од своите ставови.