Разлика помеѓу преработките на „Егејско Море“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Римско царство → Римско Царство using AWB
с
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Римско царство → Римско Царство using AWB)
'''Егејско Море''' или '''Бело Море''' — дел од [[Средоземно Море|Средоземното Море]] меѓу [[Егејска Македонија]], [[Грција]] и [[Турција]]. Преку [[Босфор]], [[Мраморно Море|Мраморното Море]] и [[Дарданели]]те е поврзано со [[Црно Море|Црното Море]]. Се претпоставува дека е колевка на две големи [[стар век|древни]] култури. По него е наречена [[Егејска Македонија]] — јужниот дел на Македонија кој денес е припоен кон Грција.
 
Подоцна со морето владеле и [[Персија|Персијците]], [[Македонци]]те [[Римско царствоЦарство|Римјаните]], [[Византија|Византиците]], [[Џенова|Џеновјаните]], [[Венецијанска Република|Венецијанците]] и [[Отоманско Царство|Османлиите]]. Денес, Егејското Море го делат [[Грција]] (поголем дел) и [[Турција]] (помалиот дел).
 
Етимологијата на Егејското Море најчесто се поврзува со името на митскот крал на [[Атина]] - Ајгеј.