Османлии: Разлика помеѓу преработките

Одземени 4 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Отоманска империја → Отоманско Царство (2) using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Наводи: Правописна исправка, replaced: Балканскиот полуостров → Балканскиот Полуостров using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Отоманска империја → Отоманско Царство (2) using AWB)
|related=[[туркиски народи]].
}}
'''Османлии''' или '''отоманци''' — поим кој го означува [[турски јазик|туркојазичното]] население на [[ОтоманскаОтоманско империјаЦарство|Отоманското Царство]]. Своето име го добиле по [[Осман I]] кој се смета и за основател на царството. Овие Турци водат потекло од [[Селџуци]]те кој во [[11 век]] на просториите на денешен [[Иран]] и [[Ирак]] создале Селџукска држава. Со пропаѓањето на [[ОтоманскаОтоманско империјаЦарство|Отоманското Царство]], овие отоманци се “претопиле“ во денешните [[Турци]].
 
== Потекло и историја ==