Разлика помеѓу преработките на „Балкански сојуз“

Одземени 4 бајти ,  пред 8 месеци
с
Правописна исправка, replaced: Османлиската Империја → Османлиското Царство (2) using AWB
с (→‎Поврзано: Правописна исправка, replaced: Отоманската Империја → Отоманското Царство using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: Османлиската Империја → Османлиското Царство (2) using AWB)
'''Балканскиот сојуз''' е сојуз помеѓу [[Србија]], [[Бугарија]], [[Грција]] и [[Црна Гора]] насочен против [[Отоманска Империја|ОсманлискатаОсманлиското ИмперијаЦарство]],<ref name="OnWar-first">{{cite web|url=http://www.onwar.com/aced/data/bravo/balkan1912.htm|title=Wars of the World; First Balkan War 1912-1913|date=December 16, 2000|publisher=OnWar.com|accessdate=2009-08-14}}</ref>. Балканскиот сојуз е едната од страните која ја води [[Прва балканска војна|Првата балканска војна]]. Судирот на сојузниците, по војната води до [[Меѓусојузничка војна|Втората балканска војна]].
 
==Создавање на сојузот==
Мотивите за создавање Балкански сојуз е поделбата на Османлиското наследство во Европа, а непосреден повод била [[Италијанско-турска војна|Италијанско-турската војна]] во [[1911]] година, бидејќи ОсманлискатаОсманлиското ИмперијаЦарство била зафатена на друго место.
 
Преговорите за создавање на Балканскиот сојуз започнале есента [[1911]] година. Особено компликувани биле преговорите меѓу [[Србија]] и [[Бугарија]], и тоа поради несогласувањата околу поделбата на [[Македонија]]. Под силен притисок на [[Русија]] двете страни биле принудени на разни отстапувања. За да започнат преговорите услов било Бугарија да се откаже од прелиминарниот [[Санстефански договор]] и на Србија да и го признае правото на дел од [[Македонија]].