Alexa Internet: Разлика помеѓу преработките

Додадени 3 бајти ,  пред 2 години
clean up, replaced: листа на → список на using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(clean up, replaced: листа на → список на using AWB)
'''Alexa Internet''' — [[семрежје|семрежно]] помагало е основано во 1996 година од Brewster Kahle и Bruce Gilliat. Името на Alexa доаѓа од следните зборови:
'''A'''ddress '''L'''ookup '''EX'''perts '''A'''uthority.
Секој веб сајт во светот има свој ранг, односно позиција на Alexa преку чија помош истиот и се проценува. Позицијата се добива преку посетителите. Колку повеќе посетители има сајтот, толку поголема позиција ќе има сајтот на официјалната ранг листасписок на Alexa.
Alexa е „ќерка“ на големото семрежно претпријатие „Амазон“. Постојат и балкански Alexa сајтови, кои прикажуваат рејтинг на сајтови од одредени држави.
 
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Мрежни места]]
[[Категорија:Семрежје]]