Разлика помеѓу преработките на „Новогодишна ноќ“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Србија: Кирилизација, replaced: Јулијанскиот календар → јулујанскиот календар (2) using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Коста Рика → Костарика using AWB)
с (→‎Србија: Кирилизација, replaced: Јулијанскиот календар → јулујанскиот календар (2) using AWB)
Традиционално Новата година во [[Србија]] се празнува екстензивно. Дома семејствата ја празнуваат Новата година во изобилие на храна. Украсените новогодишни дрва се поврзани со Новата година и затоа се викаат „''novogodišnja jelka''“. Околу или после полноќ Дедо Мраз ги посетува домовите и остава подароци под дрвата да бидат отворни тогаш или доколку семејството спие тогаш изутрина.
 
Рестораните, клубовите, кафулињата и хотелите обично се пребукирани и организираат забави со храна и музика во живо. Меѓутоа српската Нова година е најпозната по веселбите кои се одржуваат надвор во [[Белград]] и некои други градови како [[Нови Сад]] или [[Ниш]]. Од средината на декември градовите се екстензивно декорирани и осветлени. Декорациите остануваат сè до доцна во Јануари благодарение на влијнието на Јулијанскиотјулујанскиот календар.
 
Низ регионот, особено на просторот на бившите Југословенски републики, [[Белград]] е познат како место на кое се одржуваат големи забави, концерти и случувања. Во поскоро време стана традиција голема група на Словени да го посетуваат својот стар главен град и да го прославуваат почетокот на Новата година. Особено во текот на 90-тите , уличните прослави се претворија во масовни собири на кои присуствуваат стотици илјади граѓани, прославувајќи ја Новата година на неколку локации низ Белград.
Вечерта на 1 јануари е резервирана за таканаречената „реприза“, или повторување на претходната вечер, луѓето најчесто одат во клубови или кај пријатели или на плоштад каде што биле претходната вечер за да прослават уште еднаш. Исто така се организираат прослави со послаб интензитет од претходната вечер.
 
На 13 јануари , голем дел на населението ја прославува „Српската Нова година“, според Јулијанскиотјулујанскиот календар. Овој пат еден концерт е организиран пред градското собрание или пред Националниот парламент (во Белград), каде се подготуваат огномети од страна на Српската Православна Црква и се испукува од катедралата на Св. Сава , каде се собираат луѓето. Други градови организираат слични прослави.
 
=== Франција ===