Разлика помеѓу преработките на „Административна поделба на Аргентина“

с
Правописна исправка, replaced: Санта Круз → Санта Крус (3) using AWB
с
с (Правописна исправка, replaced: Санта Круз → Санта Крус (3) using AWB)
 
 
Покраините потоа се делат на [[департман]]и (''departamentos''), освен покраината [[Буенос Аирес (покраина)|Буенос Аирес]], која е поделена на делови (''partidos'').
 
 
== Покраини ==
|-
|{{знамеикона|Буенос Аирес}}
|\\\\ align="left"| [[Буенос Аирес|Буенос Аирес]]<br><small>(автономен град)</small> || <center>--</center>
|align="right"|
| {{пб|2891082}} || 4 || {{пб|203}} || 24 || {{пб|14241.8}} || 1
| {{пб|680427}} || 13 || {{пб|89651}} || 15 || {{пб|7.6}} || 13
|-
|{{знамеикона|Санта КрузКрус}}
|align="left"| [[Санта КрузКрус (покраина)|Санта КрузКрус]]
|align="left"| [[Рио Галјегос]]
|align="right"|
|}
{{smaller|<sup>а</sup> Не се вклучени претензиите врз [[Фолкландски Острови|Фолкландските Острови]] и [[Аргентинска Антарктика]].}}
 
 
== Поврзано ==
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
{{Аргентина}}