Васил Василев: Разлика помеѓу преработките

Одземен 1 бајт ,  пред 2 години
с
Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство using AWB)
 
== Биографија ==
Васил Василев е роден во 1897 година во Емборе, тогаш во [[ОтоманскатаОтоманското империјаЦарство]]. Завршува трговска гимназија во [[Солун]]. Работи како банкарски службеник и кооперативен деец. Се вклучува во активностите на легалните македонски организации во [[Бугарија]] заедно со [[Крсте Велјанов]], [[Јордан Чкатров]] и [[Симеон Евтимов]]. Долги години е претседател на македонската младинска организација во [[Варна]]. Во јануари 1923 година е избран за сојузен агитатор на централното раководство на [[Сојуз на македонските младински организации|Сојузот на македонските младински организации]], а следната година - на [[Сојуз на македонските емигрантски организации|Сојузот на македонските братство]] <ref>Куманов, Милен. „Македония. Кратък исторически справочник“, София, 1993, стр. 45 - 46.</ref>.
 
Во 1927 година влегува во Националниот комитет на македонските братство. По убиството на генералот [[Александар Протогеров|Александар Протоѓеров]] во 1928 година, [[Наум Белев]] прави обид да го убеди дека македонските братство треба да излезат со осудна резолуција против [[Иван Михајлов]]. Васил Василев одбива и заедно со [[Константин Станишев]], [[Велко Думев]], М. Димитров застануваат против [[Георги Кулишев]], кој ги поддржува протогеровистите. Направен е обид атентат врз него и двајцата телохранители на [[15 октомври]] [[1929]] година <ref>Гаджев, Иван. Иван Михайлов - отвъд легендите, Том I, УИ „Св. Климент Охридски”, София, 2007, стр.137, 138, 372.</ref>.
== Наводи ==
<references/>
 
[[Категорија:Дејци на ВМРО]]
[[Категорија:Бугарски политичари од Македонија]]