Разлика помеѓу преработките на „Егејско Море“

Одземени 19 бајти ,  пред 6 месеци
с
Правописна исправка, replaced: Егејското море → Егејското Море (3) using AWB
с
с (Правописна исправка, replaced: Егејското море → Егејското Море (3) using AWB)
}}
 
'''Егејското мореМоре''' или '''Бело Море''' — дел од [[Средоземно Море|Средоземното Море]] меѓу [[Егејска Македонија]], [[Грција]] и [[Турција]]. Преку [[Босфор]], [[Мраморно Море|Мраморното Море]] и [[Дарданели|Дарданелите]]те е поврзано со [[Црно Море|Црното Море]]. Се претпоставува дека е колевка на две големи [[стар век|древни]] култури.
 
Подоцна со морето владеле и [[Персија|Персијците]], [[Римско царство|Римјаните]], [[Византија|Византиците]], [[Џенова|Џеновјаните]], [[Венецијанска Република|Венецијанците]] и [[Отоманско царство|Османлиите]]. Денес, Егејското мореМоре го делат [[Грција]] (поголем дел) и [[Турција]] (помалиот дел).
 
Етимологијата на Егејското мореМоре најчесто се поврзува со името на митскот крал на [[Атина]] - Ајгеј.
 
==Егејското Море како тема во уметноста==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Егејско Море| ]]
[[Категорија:Мориња во Европа]]