Разлика помеѓу преработките на „Ден на вљубените“

Одземени 7 бајти ,  пред 4 месеци
с
Правописна исправка, replaced: Коста Рика → Костарика using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Коста Рика → Костарика using AWB)
Модерните симболи на Денот на вљубените вклучуваат заоблени срца, гулаби и фигура на криластиот Купидон.
Од 19 век со рачно напишаните картички почнаа да се произведуваат голем број поздравни картички.
 
 
Бројните рани Хриситјански светци се именувани како Валентин.Валентин се чествува на 14 Февруари се Вљубеникот од Рим(Valentinus press m.Romae) и Вљубеникот од Терни(Valentinus ep.Intermanesis m. Romae).Вљубеникот од Рим е свештеник во Рим кој бил маченик околу 269 год.п.н.е и е спален на патот Фламина.Неговите остатоци се во црквата свети Пракс во Рим и на улицата Уајтфрајар во црквата Кармелајт во Даблин,Ирска.
===='''Средновековниот период и Англиската ренесанса'''====
 
Користејќи го јазикот на правните судови за ритуалите на искрената љубов,'''Високиот суд на љубовта''' е воведен во Париз на Денот на вљубените во 1400 година.Судот располага со љубовни договори,предавства и насилство врз жените.Судиите се избираат од жени врз основа на поетско читање.Најраниот преживеан вљубеник е од 15 век,рондо напишано од Чарлс,Војводата од Орлеанс за неговата жена кој започнува вака:
 
Јас сум воодушевен од љубовта,
===='''Модерни времиња'''====
[[Image:BigPinkHeart.jpg|thumb|left|125px|Честитка за Денот на вљубените, околу 1910]]
[[Image:Valentines Day Chocolates from 2005.jpg|left|125px|thumb|]]
[[Image:Rozen.jpg|thumb|left|125px|]]
Во 1797,Британскиот издавач го издаде „Младиот писател Валентин“, којшто содржи резултати од предложените чувствителни верзии за младиот љубовник кој не е во состојба да ги создава самостојно.Печатачите веќе почнаа да произведуваат ограничен број на картички со различни верзии и скици,наречени „механички љубовни картички“, и намалување на поштенско ниво во следниот век усвоени во помалку лично но лесно практично на испраќање љубовни картички.Тоа,за возврат,за прв пат стана можно анонимно да се разменуваат картички кои се земени за причина за случајното појавување на колоритната верзија во ера која е поинаку скромна на Викторијанството.
 
Хартиените љубовни картички станааа славни во Англија во раниот 19 век кои се произведуваа во фабрики.Фенси љубовните картички се направени од вистинска тантела и лента со хартиена тантела воведена во средината на 19 век.Во Обединетото Кралство,само половина од населението потрошиле пари за нивните љубовни картички од околу 1.3 милјарди фунти се потрошиле годишно на љубовни картички,цвеќиња,чоколади и други подароци со проценка од 25 милиони испратени картички.Повторното пронаоѓање на Денот на Свети Валентин во 1840 година се постави од Леих Ерик Шмит.Како писател во „Грахамовиот Американски месец“ одржан во 1849год,„Денот Свети Валентин...станувајќи,не стана,национален празник“.Во Америка,првото масовно производство на љубовни картички од врежана хартиена тантела се произведени и продадени кратко после 1847 година од Естер Хауланд(1828-1904) од Ворчестер,Масачусетс.
[[File:Valentine child.jpg|right|thumb|150px|Дете облечено во тема на Свети Валентин.]]
 
Нејзиниот татко управува со големи резервации во слаткарска продавница,но Хауланд ја зеде нејзината инспирација од англиско љубовна картичка кој таа ја прими од бизнис соработник на нејзиниот татко.Заинтригиран со идеата на правење слични љубовни картички,Хауланд го започна нејзиниот бизнис со увоз на хартиена тантела и цветни декорации од Англија.Англиската практика на праќање љубовни картички се воспостави доволно функционална како средство за завера во „Исповедите на г-дин Харисон“(1851) од Елизабет Гаскел:„Пукнав со моите објаснувања:“„За љубовта за којашто незнам ништо.“„Тоа е во твојот ракопис,“ рече тој ладно.Од 2001 година,Асоцијацијата за поздравни картички доделуваа годишна „Награда Естер Хауланд за визија на поздравни картички“.
===== '''Мексико,Централна и Јужна Америка''' =====
 
Во некои Јужноамерикански земји Денот на вљубените е познат како „''Día del Amor y la Amistad''“( Денот на љубовта и пријателството).На пример Мексико,Коста РикаКостарика и Еквадор како и други.Иако е слично на верзијата во Америка на многу начини,исто така заеднички е да видат луѓето како го прават „актот на почитта“ за нивните пријатели.
Во Гватемала е познато како „''Día del Cariño''“ ( Денот на приврзаноста).
Во Бразил,„''Dia dos Namorados''“(лат.„Денот на заљубените“ или „''Денот на момчињата/девојчињата''“)се прославува на 12 Јуни,кога двојките разменуваат подароци,чоколади,картички и цветни букети.Овој ден е веројатно избран затоаа што е денот пред „''Festa junina ''“(Ден на св.Антони),познат како светиот брак,кога традиционално многу осамени жени изведуваат славни ритуали,наречени ''simpatias''(симпатии),за да најдат добар сопруг или дечко.Денот Св.Валентин на 14 Февруари воопшто не се прославува,главно од културни и комерцијални причини,откако обично се паѓа малку пред или после Карневалот,голениот одржуван празник во Бразил-долго почитуван како празник на сексот и развратноста од многу во земјата кој може да се најде каде било од раниот Февруари до раниот Март.
 
===== '''Конфликт со религиските фундаменталисти''' =====
 
 
===== '''Исламски земји''' =====