Разлика помеѓу преработките на „Северна Холандија“

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
clean up, replaced: |language=Dutch → |language=nl using AWB
(Замена на Image:Flag_North-Holland,_Netherlands.svg со Image:Flag_of_North_Holland.svg (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: Criterion 4 (harmonizing names of file set))
с (clean up, replaced: |language=Dutch → |language=nl using AWB)
| website = {{nowrap|{{URL|www.noord-holland.nl}}}}
}}
'''Северна Холандија''' ({{Lang-nl|Noord-Holland}} {{IPA-nl|ˈnoːrt ˈɦɔlɑnt|3=374 Noord-Holland.ogg}}, [[Западнофризиски јазик|западно Фризиски]]: ''Noard-Холандија'') е [[Покраини во Холандија|п<nowiki/>окраина]] во северозападниот дел на [[Холандија]]. Таа се наоѓа на [[Северно Море|Северното Море]], северно од [[Јужна Холандија]] и [[Утрехт ( покраина)|Утрехт]], и западно од [[Фризија (покраина)|Фрисланд]] и [[Флеволанд]]. Во 2015 година, покраината имала население од 2,762,163<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://statline.cbs.nl/Statweb/publication/?DM=SLNL&PA=70072NED&D1=0&D2=5-16&D3=l&VW=T|title=Regionale kerncijfers Nederland|publisher=[[Statistics Netherlands|CBS]]|language=Dutchnl|accessdate=30 May 2015}}</ref> и вкупна површина од 2670 квадрадни километри.
 
Од 9-ти до 16-ти век, областа била составен дел на Округот на Холандија. Во текот на овој период [[Западна Фризија|Западен Фрисланд]] бил усвоен. Во 17ти и 18ти век, областа била дел од прокраината на Холандија. Во тоа време, разликата помеѓу ''Noorderkwartier'' (Северна Квартал) и ''Zuiderkwartier'' (Јужна Квартал) станала честа појава. Во 1840 година, прокраината Холандија била поделена на две покраини на Северна Холандија и Јужна Холандија. Во 1855 година, Харлемермер била исцедена и претворена во земја.
==Наводи ==
{{Reflist|30em}}
 
[[Категорија:Северна Холандија]]
[[Категорија:Покраини во Холандија]]