Разлика помеѓу преработките на „Тег (маглина)“

Одземени 24 бајти ,  пред 1 година
с
правописна исправка, replaced: дијаметар со ширина од → пречник од using AWB
с (правописна исправка, replaced: дијаметар со ширина од → пречник од using AWB)
|алтернативни ознаки=M 27, PK 60-3.1, CS=13.9, Dumbbell nebula
}}
'''Тег''' ('''NGC 6853''', '''Месје 27''', '''M27''') — [[планетарна маглина]] во соѕвездието [[Лисица (соѕвездие)|Лисица]], која се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот претставува [[Дрееров објект]].
 
Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6853 се споменува и како M 27, PK 60-3.1, CS=13.9, Dumbbell nebula.
 
== Откривање ==
Објектот е откриен на [[12 јули]] [[1764]] година од страна на [[Пјер Мешен]], со помош на [[рефрактор]], чијашто леќа имала дијаметар со ширинапречник од 3,3 см.
 
== Податоци ==
 
=== Астрономски податоци ===
Објектот е од [[Епоха (астрономија)|епохата]] Ј2000.0. Неговата [[ректасцензија]], односно аголот измерен меѓу [[еклиптика]]та и [[небесен екватор|небесниот екватор]] со теме во [[Пролетна точка|пролетната точка]], изнесува 19 ч 59 м 36,3 с, а неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, +22° 43' 18"".<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref>
 
== Други поделби ==