Разлика помеѓу преработките на „Тласкала“

Одземени 44 бајти ,  пред 11 месец
с
clean up, replaced: |language=Spanish → |language=es (2) using AWB
с (clean up, replaced: |language=Spanish → |language=es (2) using AWB)
 
{{Инфокутија Населено место|name=Тлаксала|elevation_max_footnotes=<ref>{{Cite web |title=Relieve |url=http://cuentame.inegi.gob.mx/monografias/informacion/tlax/territorio/relieve.aspx?tema=me&e=29 |publisher=Cuentame INEGI |accessdate=October 20, 2010 |archive-url=https://web.archive.org/web/20110930175730/http://cuentame.inegi.gob.mx/monografias/informacion/tlax/territorio/relieve.aspx?tema=me&e=29 |archive-date=September 30, 2011 |url-status=dead |df=mdy-all }}</ref>|population_total=1,272,847|population_footnotes=<ref>{{cite web |title=Encuesta Intercensal 2015|url=http://www.inegi.org.mx/est/contenidos/proyectos/encuestas/hogares/especiales/ei2015/doc/eic_2015_presentacion.pdf |accessdate=December 9, 2015}}</ref>|elevation_min_ft=|elevation_min_m=|elevation_max_ft=|elevation_max_m=4420|elevation_m=|population_density_km2=auto|area_note=Ranked 32nd [[Список на мексикански држави по област]]|area_water_percent=|area_water_km2=|area_land_km2=|area_total_km2=4,016|area_footnotes=|unit_pref=Metric<!-- or US or UK -->|population_as_of=2015|population_density_rank=[[Сојузни држави во Мексико|3та]]|leader_title2=[[Комора на заменици на Мексико|Заменици]]<ref>{{Cite web |title=Listado de Diputados por Grupo Parlamentario del Estado de Tlaxcala |url=http://sitl.diputados.gob.mx/LXI_leg/listado_diputados_gpnp.php?tipot=Edo&edot=29 |publisher=Camara de Diputados |accessdate=October 20, 2010}}</ref>|area_code_type=[[Area code]]|website={{URL|http://www.tlaxcala.gob.mx/|Official Web Site}}|blank_info_sec2=US$ 3.601 Billion|blank_name_sec2=[[GDP]]|blank_info_sec1={{increase}} 0.770 <span style="color:#090">High</span> <small>[[List of Mexican states by HDI|Ranked 21nd]]</small>|blank_name_sec1=[[Human Development Index|HDI]]|iso_code=MX-TLA|area_code={{Collapsible list
|title = Area codes [[Area codes in Mexico by code (200-299)|1]] and [[Area codes in Mexico by code (700-799)|2]]
|5 = • [[José de la Luz Sosa Salinas]] [[File:PES logo (Mexico).svg|PES|23px]]
|6 = • [[Rubén Terán Águila]] [[File:Morena Party (Mexico).svg|Morena|23px]]
}}|leader_name1=[[Joel Molina Ramírez]] [[File:Morena Party (Mexico).svg|Morena|23px]]<br />[[Ana Lilia Rivera Rivera]] [[File:Morena Party (Mexico).svg|Morena|23px]]<br />[[Minerva Hernández Ramos]] [[File:PAN Party (Mexico).svg|PAN|23px]]|official_name=''Estado Libre y Soberano de Tlaxcala''|motto=''Cuna de la Nación''{{Clear}}<small>''(Cradle of the Nation)''</small>|coor_pinpoint=|image_skyline=|map_caption=Државата Тлаксала во Мексико|image_map=Tlaxcala in Mexico (zoom).svg|image=Estado de Tlaxcala.jpg|anthem=Himno a Tlaxcala|nickname=|subdivision_type=[[List of sovereign states|Country]]|seal_size=80px|image_seal=Coat of arms of Tlaxcala.svg|flag_alt=80px|flag_size=|image_flag=Flag of Tlaxcala.svg|settlement_type=[[Сојузни држави во Мексико|Држава]]|native_name_lang=|coordinates_footnotes=|subdivision_name={{MEX}}|leader_title1=[[Сенат на Мексико|Сенатори]]<ref>{{Cite web |title=Senadores por Tlaxcala LXI Legislatura |url=http://www.senado.gob.mx/legislatura.php?entidad=30 |archive-url=https://web.archive.org/web/20031216094331/http://www.senado.gob.mx/legislatura.php?entidad=30 |url-status=dead |archive-date=December 16, 2003 |publisher=Senado de la Republica |accessdate=October 20, 2010 }}</ref>|established_date2=[[Territorial evolution of Mexico|22-ра]]|leader_name=[[Марко Антонио Мена Родригез|Марко Мена]] [[File:PRI logo (Mexico).svg|[[Institutional Revolutionary Party|PRI]]|23px]]|leader_title=[[List of Mexican state governors|Governor]]|leader_party=|government_footnotes=|seat=|seat_type=|founder=|established_title2=[[Territorial evolution of Mexico|Order]]|subdivision_type1=[[Capital city|Capital]]|established_date= 9 декември, 1856 година<ref name="tlaxcala">{{cite news| title =Portal Gobierno del Estado de Tlaxcala| url =http://www.tlaxcala.gob.mx/tlaxcala/nov-dic.html| language =Spanish| url-status =dead| archiveurl =https://web.archive.org/web/20091227003735/http://www.tlaxcala.gob.mx/tlaxcala/nov-dic.html| archivedate =2009-12-27}}</ref>|established_title=[[Sovereign state|Admission]]|subdivision_name3=[[Municipalities of Tlaxcala|60]]|subdivision_type3=[[Municipalities of Mexico|Municipalities]]|subdivision_name2=[[Висенте Гуереро, Тлаксала|Сан Пабло дел Монте]]|subdivision_type2=[[Тлаксала|Largest&nbsp;City]]|subdivision_name1=[[Тласкала де Сикотенкатл (Тласкала)| Тлаксала]]|footnotes={{note|engoffbox}}a. The state's GDP was 46,094,141 thousand of [[Мексикански пезос|пезос]] in 2008,<ref>{{cite web |title=Tlaxcala |url=http://www.inegi.org.mx/sistemas/bise/mexicocifras/default.aspx?ent=29 |archive-url=https://archive.today/20120905001525/http://www.inegi.org.mx/sistemas/bise/mexicocifras/default.aspx?ent=29 |url-status=dead |archive-date=September 5, 2012 |year=2010 |accessdate=October 20, 2010 }}</ref> amount corresponding to 3,601,104.7 thousand of [[Dollar coin (United States)|dollars]], being a dollar worth 12.80 pesos (value of June 3, 2010).<ref>{{Cite web |title=Reporte: Jueves 3 de Junio del 2010. Cierre del peso mexicano |url=http://www.pesomexicano.com.mx/archivo/2010/junio/03/reporte-jueves-3-de-junio-del-2010--cierre-del-peso-mexicano.htm#leermas |publisher=www.pesomexicano.com.mx |accessdate=August 10, 2010 |archive-url=https://web.archive.org/web/20100608173515/http://www.pesomexicano.com.mx/archivo/2010/junio/03/reporte-jueves-3-de-junio-del-2010--cierre-del-peso-mexicano.htm#leermas |archive-date=June 8, 2010 |url-status=dead }}</ref>}}
'''Тласкала''' ( /t l ɑː s k ɑː l ə / ; Spanish: [tla(k)sˈkala], [tla(ɣ)sˈkala]; од {{Lang-nah|Tlaxcallān}} Nahuatl pronunciation) , официјално '''Слободна и суверена држава Тласкала''' ( {{Lang-es|Estado Libre y Soberano de Tlaxcala}} ), е една од 32-те држави што ги сочинуваат Федералните субјекти на [[Мексико]]. Поделена е во 60 општини, а главен град е Тлаксала .
 
Сместено е во Источно-Централно Мексико, во регионот алтипплано, со источниот дел каде доминира Сиера Мадре Ориентал.Таа граничи со државите Пуебла на север, исток и југ, Мексико на запад и [[Идалго|Хидалго]] на северозапад. Таа е најмалата држава во републиката, со само 0,2% од територијата на земјата. <ref name="geografia">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.tlaxcala.gob.mx/geografia.html|title=Geografia|publisher=State of Tlaxcala|location=Tlaxcala|language=Spanishes|archive-url=https://web.archive.org/web/20090814045136/http://www.tlaxcala.gob.mx/geografia.html|archive-date=August 14, 2009|accessdate=August 15, 2009}}</ref>
 
Државата е именувана по нејзиниот главен град Тлаксала, чие име исто така било и на [[Претколумбовска Америка|пред-колумбискиот]] град и култура. Тлаксала се соединила со [[Шпанци|Шпанците]]те, за да ги поразат [[Ацтеки|Ацтеките]]те, со отстапки од Шпанците што дозволиле територијата да остане претежно недопрена во текот на 300 години [[Поткралство Нова Шпанија|колонијален период]] . <ref name="schmal">{{Наведено списание|last=Schmal|first=John P.|year=2004|title=The History of the Tlaxcalans|url=http://www.houstonculture.org/mexico/tlaxcala.html|journal=Houston Institute for Culture|location=Houston|publisher=Houston Institute for Culture}}</ref> По мексиканската независност, Тлаксала била прогласена за федерална територија, се до 1857 година кога била примена како држава на федерацијата.
 
Поголемиот дел од економијата на државата се заснова на земјоделство, лесна индустрија и туризам. Туристичката индустрија е вкоренета во долгата историја на Тлаксала со големи атракции како што се археолошките места [[Какаштла|Какштла]] и колонијалните конструкции во и околу градот Тласкала. <ref name="mexdesherencia">{{Наведено списание|last=Solis|first=Felipe|year=2000|title=Herencia arqueológica en Tlaxcala|journal=Mexico Desconocido:Tlaxcala|language=Spanishes|location=Mexico City|publisher=Editorial Mexico Desconocido|volume=106|pages=7–13|issn=0188-5146}}</ref>
 
== Име ==
 
== Наводи ==
 
[[Категорија:Држави и територии настанати во 1857 година]]
[[Категорија:Сојузни држави во Мексико]]