Разлика помеѓу преработките на „Пијалак“

Додадени 2.534 бајти ,  пред 1 година
→‎Пијалаците во популарната култура: дополнување, ситна поправка
(дополнување)
(→‎Пијалаците во популарната култура: дополнување, ситна поправка)
Под овој термин се подразбира пијалак кој воопшто не содржи алкохол. Меѓутоа, покрај водата како главна состојка, содржи засладувачи и ароми. Под овој термин се подразбираат [[лимонада]], [[ладен чај|ладни чаеви]], [[топла чоколада]], [[сода вода]] итн.
 
==Пијалаците во популарната културакнижевноста==
* „Ликер“ - песна на полскиот поет [[Јулијан Тувим]].<ref>''Savremena poljska poezija''. Beograd: Nolit, 1964, стр. 39.</ref>
 
==Пијалаците во народното творештво==
* „Вино пијам ем ракија“ - македонска народна песна.<ref>''Засекогаш со нас - 22 незаборавни песни/Forever with us - 23 unforgettable songs'', CD 071, Мистер компани, 2003.</ref>
 
==Пијалаците во популарната музика==
* „Кој ми го истури пивото“ (''Who spilt my beer'') - песна на британската [[Панк рок|панк-рок]] група „[[Адиктс]]“ (''The Adicts'').<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=svgEOcpv3T8 YouTube, The Adicts- Who Spilt My Beer? (пристапено на 29.12.2016)]</ref>
* „Шише виски“ (''Whiskey Bottle'') - песна на американската [[рок]]-група „[[Анкл Тупело]]“ (''Uncle Tupelo'').<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=Gc3yCF48Ypw YouTube, Whiskey Bottle Uncle Tupelo (пристапено на 5.12.2016)]</ref>
* „Ода за моето омилено пиво“ (''Ode to my favorite beer'') - песна на американската група „Бејсхед“ (''Basehead'') од 1992 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=J8eU_Nr3rco&list=PLoegdm32aDAMPhLXZ5FErUI8HCkjwYS_e&index=6 Basehead - Ode To My Favorite Beer (пристапено на 14.12.2016)]</ref>
* „Бокал полн со бурбон“ (''Jockey Full Of Bourbon'') - песна на американскиот музичар [[Том Вејтс]] (''Tom Waits'') од 1985 година.<ref>[https://www.discogs.com/Tom-Waits-Rain-Dogs/master/13960 DISCOGS, Tom Waits ‎– Rain Dogs (пристапено на 20.7.2019)]</ref>
* „Кока кола“ (''Koka Kola'') - песна на англиската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Клеш]]“ (''The Clash'') од 1979 година.<ref>[https://www.discogs.com/The-Clash-London-Calling/master/19382 DISCOGS, The Clash ‎– London Calling (пристапено на 9.5.2020)]</ref>
* „Страв и виски“ (''Fear and Whiskey'') - албум на англиската рок-група „Меконс“ (''The Mekons'') од 1985 година.<ref>[https://www.discogs.com/Mekons-Fear-And-Whiskey/master/153488 www.discogs.com (пристапено на 21.8.2017)]</ref>
* „Потоци од виски“ (''Streams of Whiskey'') - песна на ирската рок-група „[[Поугс]]“ (''The Pogues'') од 1984 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=37hGcQ3kUMk YouTube, The Pogues - Red Roses For Me (FULL ALBUM) (пристапено на 22.8.2017)]</ref>
 
== Наводи ==