Разлика помеѓу преработките на „Антарктик“

Додадени 209 бајти ,  пред 3 месеци
нема опис на уредувањето
Со површина од {{км2|13.200.000}};, Антарктикот е петиот континент по големина, по [[Азија]], [[Африка]], [[Северна Америка]], и [[Јужна Америка]]. Сепак, тој е убедливо најмалку населен, всушност нема постојано насление. Исто така тоа е континент со најголема просечна [[висина]] и најниска просечна [[влажност]], како и најниска просечна температура.
 
<gallery>
File: 061212-nordkapp.jpg
File:GletscherMM.jpg
File:Fryxellsee Opt.jpg
File:Mount Erebus Aerial 2.jpg
File:Aurore australe - Aurora australis.jpg
</gallery>
 
== Климатски услови ==
 
 
{{Commons|Antarctica|Антарктик}}
{{Континенти на светот}}
{{Пустини}}
Анонимен корисник