Разлика помеѓу преработките на „Американски долар“

Додадени 277 бајти ,  пред 4 месеци
==Доларот како тема во уметноста и во популарната култура==
[[Податотека:US_$1_obverse.jpg|thumb|лево|250п|Американски долар]]
* „1 000 000 $“ песна на македонската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Архангел (музичка група)|Архангел]]“ од 1993 година.<ref>Архангел, ''Архангел'' 1. Litium Records 001, 2000.</ref>
* „За неколку долари повеќе“ (''For a Few Dollars More'') - композиција на италијанскиот [[композитор]] [[Енио Мориконе]] (''Ennio Morricone'').<ref>[https://www.discogs.com/Ennio-Morricone-The-Best-Of-Ennio-Morricone/release/9311871 DISCOGS, Ennio Morricone ‎– The Best Of Ennio Morricone (пристапено на 31.8.2019)]</ref>
* „Грст долари“ (''A Fistful of Dollars'') - композиција на италијанскиот [[композитор]] [[Енио Мориконе]] (''Ennio Morricone'').<ref>[https://www.discogs.com/Ennio-Morricone-The-Best-Of-Ennio-Morricone/release/9311871 DISCOGS, Ennio Morricone ‎– The Best Of Ennio Morricone (пристапено на 31.8.2019)]</ref>