Разлика помеѓу преработките на „Долно Лисиче“

Додадени 37 бајти ,  пред 2 месеци
нема опис на уредувањето
(Одбиена последната промена (од DIY PC Repairs) и ја поврати преработката 3936545 на Ehrlich91)
 
== Историja ==
Селото за прв пат се споменува во византиските повелби од 12 век., но не е сигурно дали тогаш претставувало една населба со Горно Лисиче. Географот - етнолог Јован Трифуновски во книгата ,,Слив„Слив Маркове Реке“, дава податоци според кажувањата на селаните. Некаде на почетокот на 18 век селото страдало од [[колера]]. После ова има доселувања од другите предели на Македонија и тоа [[Овче Поле]], [[Врање]] и селата под [[Китка]]. Во [[Отоманска империја|турскиот]] период селото било чивчиско со околу 30тина30-тина куќи. Во нив православните Македонци живееле во фамилии од по 20-на лугелуѓе. Имало и три турски кули кои биле растурени по Балканските Војнивојни. До тоа време селото немало вистинска црква туку само мала градба од плетер. Малата црква Св. Троица била срушена пред 20-инатина години, а нејзино место е израденизграден убав храм кој допрва собира донации за живописување. Во селото има масовно доселување помегу 1970-2006 кое уште трае и тоа главно од селата на реката [[Бабуна]], [[Крива Паланка]] и [[Босилеград]], па сега брои над 800 домови со над 3.500 жители.
 
== Економија ==
== Личности ==
 
* проф. Д-р. Игор Трајковски [http://www.time.mk/trajkovski/]
 
== Култура и спорт ==
 
== Надворешни врски ==
{{рв|Dolno Lisiče}}
 
[[Категорија:Општина Аеродром]]
5.936

уредувања