Разлика помеѓу преработките на „Веракруз“

Додадени 6 бајти ,  пред 2 месеци
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
'''Веракруз''' ({{lang-es|Estado de Veracruz de Ignacio de la Llave}}) е [[Административна поделба на Мексико|сојузна држава]] во [[Мексико]]. Се наоѓа на западниот брег на [[Мексикански Залив|Мексиканскиот залив]]. Има површина од 71,699 km² и брои околу 7,3 милиони жители.
[[Слика:Veracruz en México.svg|мини|десно|Местоположбата на сојузната држава Веракруз во Мексико]]
'''Веракруз''' ({{lang-es|Estado de Veracruz de Ignacio de la Llave}}) е [[Административна поделба на Мексико|сојузна држава]] во [[Мексико]]. Се наоѓа на западниот брег на [[МексиканскиМексиканскиот Залив|Мексиканскиот залив]]. Има површина од 71,.699 km² и брои околу 7,3 милиони жители.
 
Јужниот дел од Веракруз од 1200 година п. н. е. до 400 година п. н. е. припаѓал на културното подрачје на цивилизацијата [[Олмеци]]. Центри на оваа култура биле во местата ''Сан Лоренцо'' и ''Трес Запотес''. Од 300 до 900 година од новата ера, централниот дел од данешнатаденешната територија на Веракруз бил под влијание на [[Теотиуакан]]ите, но се разликувал со посебно писмо. Од ова доба потекнува „пирамиди со ниши“ од [[Ел Таин]]. Последната пред-хиспанска цивилизација на територијата на сегашен Веракруз биле [[Толтеци]]те и дел од [[АстециАцтеки]]те.
 
Во прилог на овие групи сесè уште е присутно и индијанското население, поради отвореноста на државата Веракруз кон [[Кариби|Карибите]], ова е единствената мексиканска сојузна држава со значителен број на население со африканско населениепотекло.
 
Главен, но не и најголем град е крајбрежниот град [[Веракруз (град)|Веракуруз]]. Најголем град во оваа сојузна држава е градот со пријатапријатна клима, [[Халапа]].
 
Најважна земјоделска активност во Веракруз е експлоатацијата на [[нафта]]. Традиционални извозни производи се: [[кафе]], [[гума]], [[какао]], [[ванила]] и [[памук]].
 
== Надворешни врски ==
5.936

уредувања