Разлика помеѓу преработките на „Ајслебен“

Додаден 71 бајт ,  пред 10 месеци
с
нема опис на уредувањето
с
}}
 
'''Ајслебен''' е({{lang-de|Eisleben}}) — град во [[Саксонија-Анхалт]], [[Германија]]. Познат е како роден град на [[Мартин Лутер]], па оттука и неговото официјално име е Лутерштат Ајслебен ('''Lutherstadt Eisleben''' - „Лутеров Град Ајслебен“). Во 2005, Ајслебен имал население од 24.552 жители. Се наоѓа на половина пат на железничката линија помеѓу [[Касел]] и [[Хале]].
 
Ајслебен има два дела, нов и стар град (Altstadt and Neustadt); вториот бил создаден за рудниците од Ајслебен во текот на 14-от век.