Галилео Галилеј: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Galileo.arp.300pix.jpg|thumb|250px220px|right| Портрет на Галилео Галилеј]]
[[Податотека:Galileo facing the Roman Inquisition.jpg|thumb|220px|]]
 
'''Галилео Галилеј''' ({{lang-it|Galileo Galilei}}; {{роден на|15|февруари|1564}} во {{роден во|Пиза}} - {{починал на|8|јануари|1642}}, [[Арчетри]]) — [[Тоскана|тоскански]] [[астрономија|астроном]], [[филозоф]] и [[физика|физичар]]..
 
Анонимен корисник