Разлика помеѓу преработките на „Кадиица“

Одземени 28 бајти ,  пред 9 месеци
с
нема опис на уредувањето
с (отстранета Категорија:Малешевски Планини користејќи го HotCat)
с
}}
 
'''Кадиица''' ({{lang-bg|Огреяк}}, порано: ''Кадийца''<ref>{{наименования|156}}</ref>, {{lang|mk|Кадиица}}) — највисок врв на планината [[Влаина]]. Висок е 1.924&nbsp;м и лежи на самата македонско-бугарска граница кон [[Пиринска Македонија]]. Сместен е во најјужниот дел на главното планинско [[било]], јужно од врвот Делибов Камен. На југоисток преку преку [[планинско седло|седлото]] наречено Седлото (Четало) се поврзува со првенецот на [[Малешевски Планини|Малешевските Планини]] — [[Џами Тепе]] (Иљов Врв).
 
Врвот има остри падини и силно доминира над околните зарамнети била. Северните и западните падини се налегнати, а југозападните и југоисточните се изразено стрмни.