Разлика помеѓу преработките на „Крсте Богоески“

с
нема опис на уредувањето
с
| notable_works =
}}
'''Крсте Богоески''' ({{роден во|Скопје}}, {{роден на|17|јануари|1931}} - {{починал во|Скопје}}, {{починал на|187|августдекември|20172019}}) — македонски музеолог, редовен професор на Институтот за етнологија и антропологија при ПМФ на УКИМ од Скопје. Бил основач и прв претседател на МНК ИКОМ, а исто така и основач и прв претседател на Македонскиот национален комитет на Синиот штит. До последниот ден бил активино вклучен во работата и на двете меѓународни организации.
 
==Биографија==