Разлика помеѓу преработките на „Дебар“

Додадени 257 бајти ,  пред 1 година
== Населби и маала ==
Градот е поделен на неколку маали и тоа: Варош, Будулец, Џиматовци, Горно Тикварци, Долно Тикварци, Мазија, Вакуф, Долна Маала, Муроец, Пичаковци, Шаваец и некои други помали.
[[Податотека:Sv._Petka_vo_Debar_(3).JPG|алт=|лево|мини|Православната црква Св. Петка]]
 
== Знаменитости ==
Податотека:Дебар (парк).jpg|Паркот во Дебар со споменикот на паднатите борци во НОБ
Податотека:View Debar Macedonia.jpg|Поглед на градот Дебар и Дебарското езеро од браната [[Шпилје]]
Податотека:Manastir-debar.jpg|Рајчичкиот манастир „Св. Ѓорѓи Победоносец“
</gallery>
</center>