Разлика помеѓу преработките на „Трир“

Додадени 2 бајти ,  пред 9 месеци
с
(Создадена страница со: {{Infobox German location |Name = Трир |German_name = Trier |image_photo = Trier-Blick-vom Weishaus.JPG |image_caption...)
 
* рушевини на три [[римска бања|римски бањи]], меѓу кои најголемата бања северно од Алпите; меѓу нив се Варварината и Царската бања;
* [[Трирска катедрала|Трирската катедрала „Св. Петар“]] (''Trierer Dom'' или ''Dom St. Peter'') — католичка црква во [[романски стил]] која води потекло од римско време; во неа се чува Ризата Господова во која бил облечен [[Исус]] при неговото распнување, воедно и многу скапоцености и релкивии во Катедралната ризница;
* ''[[Богородична црква (Трир)|Богородична црква]]'' (''Liebfrauenkirche''), which меѓуедна од најважните [[готска архитектура|раната готикараноготски]] churchesцркви inво GermanyГерманија, inстилски someспоредлива waysсо comparableфранцуската to the architectural tradition of the French Gothic cathedralsготика;
* Опатија „Св. Матеј“ (''Abtei St. Matthias'') — манастир во чија средновековна црква и единствено почивалиште на [[Дванаесет Апостоли|апостол]] северно од Алпите;
* Црква „Св Ганголф“ — градска црква во готски стил