Разлика помеѓу преработките на „Нур-Султан“

Додадени 87 бајти ,  пред 11 месец
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Infobox Settlement
|official_name = Нур-Султан
|native_name = NurНұр-SultanСұлтан
|native_name_lang = kz
|image_skyline = |image_skyline = {{Photomontage
|photo1a =
|elevation_m=347 |elevation_ft=
|elevation_footnotes =
|postal_code_type = [[Поштенски кодброј|Пошт. бр.]]
|postal_code = 010000 - 010015
|area_code = +7 7172<ref>[http://www.almaly.almaty.kz/page.php?page_id=93&lang=2&news_id=483 ПРИСТАПЕН КОД]</ref>
|blank_name = [[ISO 3166-2]]
|blank_info = AST
|blank1_name = [[Регистарски таблички|Рег. таб.]]
|blank1_info = Z
|website = http://www.astana.kz
}}
 
'''Нур-Султан''' ({{lang-kz|NurНұр-SultanСұлтан}}, {{lang-ru|Нур-Султан}}) — главен град на [[Казахстан]], кој се наоѓа на реката [[Ишим (река)|Ишим]]. Градот бил основан во [[1824]] година под името Акмоли, а подоцна преименуван во '''Целиноград''', '''Акмола''' и '''Астана'''. На 20 март 2019 година градот е конечно преименуван во '''Нур-Султан''', во чест на поранешниот претседател на Казахстан [[Нурсултан Назарбаев]].
 
== Сестрински градови ==