Разлика помеѓу преработките на „Нур-Султан“

Додадени 107 бајти ,  пред 10 месеци
с
нема опис на уредувањето
с
}}
 
'''Нур-Султан''' ({{lang-kz|Nur-Sultan}}, {{lang-ru|Нур-Султан}}) — главен град на [[Казахстан]], кој се наоѓа на реката [[Ишим (река)|Ишим]]. Градот бил основан во [[1824]] година под името Акмоли, а подоцна преименуван во Целиноград, Акмола и Астана. На 20 март 2019 година градот бешее конечно преименуван во '''Нур-Султан''', во чест на поранешниот претседател на Казахстан [[Нурсултан Назарбаев]].
 
== Сестрински градови ==