Разлика помеѓу преработките на „Шпански Западни Инди“

с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Шпански Западни Инди''' или '''Шпански Антили''' ({{lang-es|Antillas españolas}} или ''{{јаз|es|Antillas Occidentales}}'') — владенијата на [[Шпанско колонијално царство|шпанските колонии]] на [[Карипските Острови]], до кои стигнал [[Кристофер Колумбо]] на [[Откривање на Америка|своите патувања]] во потрага по западниот пат до Индија. Името „Западни Индии“ доаѓа токму поради тоа што Колумбо мислел дека пловејќи на запад стигнал до западниот брег на [[Индија]].
 
== Поврзано ==